The force required to separate two glass plates of area 10−2m2 with a film of water 0.05 mm thick between them, is (Surface tension of water is 70×10−3 N/m)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
28 N
b
14 N
c
50 N
d
38 N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force required to separate the plates F=2TAt=2×70×10−3×10−20.05×10−3=28N
The force required to separate two glass plates of area 10−2m2 with a film of water 0.05 mm thick between them, is (Surface tension of water is 70×10−3 N/m)