Four capacitors and a switch S are connected to a source as shown in the figure. Initially, S is open and the capacitors are uncharged after S is closed and steady state is reached, the energy stored in the 4mF capacitor in the units of 10-5J is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40
b
30
c
15
d
20
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the diagram 10 μF and 10μF are series , Equivalent= 5 μF5μF and 5μF are in parallel .Equivalent is 10 μFNow circuit has effectively two capacitors 4 μF and 10 μF connected in series with a 14V batteryPotential across 4μF is 1410+410=10Venergy= 124×10-6×100= 20×10-5