Four capacitors with capacitances C1= 1 mF,C2= 1.5 mF,C3 = 2.5 mF and C4 = 0.5 mF are connected as shown and are connected to a 30 volt source. The potential difference between points a and b is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 V
b
9 V
c
10 V
d
13 V
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ratio of C1:C2=2:3 in series potential difference is inversely proportional to the capacitance p.d across C1=VA-Va=30 x35=18 V similarly ratio of C3:C4=5:1 and p.d across C3=VA-Vb=30 x16=5 V