Four forces are applied to a wheel of radius 20 cm as shown in Fig. The net torque produced by the forces about O is ___Nm
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Magnitude of torque = Fr sin θ where θ is the angle between the force vector and the radius vector. The torques are (see Fig)τ1=8N×0.2m×sin30∘=0.8Nm (clockwise) τ2=4N×0.2m×sin90∘=0.8Nm (anticlockwise) τ3=9N×0.2m×sin90∘=1.8Nm (clockwise) τ4=6N×0.2m×sin0∘=0∴Net torque= + 0.8 Nm - 0.8 Nm + 1.8 Nm + 0 = 1.8 Nm clockwise.