Four identical electrical lamps are labelled 1.5 V 0.5 A which describes the condition necessary for them to operate at normal brightness. If a 12 V battery of negligible internal resistance is connected to lamps as shown, then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
the value of R for normal brightness of each lamp is 3/4 Ω
b
the value of R for normal brightness of each lamp is 21/4 Ω
c
total power dissipated in circuit when all lamps are normally bright is 24 W
d
power dissipated in R is 2l W when all lamps ate normally bright
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For normal brightness of each bulb see following circuit. Current through each bulb = 0.5 ASo main current i = 2AAlso, voltage across the combination = 1.5 VSo voltage across the resistance = 10.5 VHence. for resistance, V=iR ⇒ 10.5=2 × R=R =214 Ω