Four particles of equal masses ‘M’ move along circle of radius ‘R’ under the action of their mutual gravitational attraction. Find the speed of each particle.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
22−1M×GMR12
b
22+14×GMR12
c
22+14×GMR2
d
22−1M×GMR2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The force on M at ‘A’ Force of attraction between two masses=Gmmr2; universal gravitation constant=G; mass=m; distance=r=d=2R=AB=ADand AC=2R; The force on M at ‘A’ are F1,F2,F3 F1=F2=GM22R2 resultant of F1,F2is F1=F12+F22 here F1=F2=F F1=2F F1=GM22R2 F3=GM24R2 Net force on mass at A is net force=Fnet=F1+F3Fnet=2F+F3Fnet=GM2R214+12 along AOThis force provide necessary centripetal force F=Mv2rMv2r=Fnetsubstitute∴Mv2r=GM2R214+12V=22+14×GMR12= speed of each particle