Four uniform wires having equal length 1 m each and resistance in the ratio 1:2:3:4 are connected together to form a square CDEF in that order i.e. CD, DE, EF, FC and resistance of wire CD is ‘r’. This loop surrounds a cylindrical region of circular cross section in which uniform magnetic field whose net flux depends on time according to relation ϕ=40 t weber, where ‘t’ is in second. The magnetic field is perpendicular to the plane of square loop. Centre of circular cross section and square loop coincides.(V1 &V2 are ideal voltmeters)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Reading of voltmeters V1 and V2 are equal
b
Reading of voltmeter V1 is 8 Volt
c
Reading of voltmeter V2 is 16 Volt
d
The potential difference between point C and F is 16 Volt
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ε=−dϕdt=40 Vi=ε10r=4010r=4rV1=2r×i=8VV2=8r×i=32VVCF=4r×i=16VV1 and V2 are different because electric field in the loop is non-conservative.