A freely falling body takes 2 seconds to reach the ground on a planet, when it is dropped from a height of 8m. If the period of a simple pendulum is π seconds on the planet. The length of a pendulum is ( in centi meter)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100
b
50
c
25
d
200
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
A freely falling body,u=0, then height h from where body is dropped is h=12gt2 , given h=8, g is acceleration due to gravity 8=12gp22, gp is acceleration due to gravity on planet ⇒gp=4 ,substitute in time period of simple pendulum T=2πlgp , given Time period T=π π=2πl4 ⇒ l=1 m=100 centi meter.