A freezer has coefficient of performance equal to 5. When 3.6×106J work is done on the freezer, what mass of water at 00C is converted into ice cubes at 00C.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
≈5kg
b
≈3.6kg
c
≈54kg
d
≈107kg
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know, Coefficient of Performance, COP=QWAnd Q=mL and latent heat of fusion of water, L=334×103Jkg-1Hence, m=COP×WL=5×3.6×106334×103=53.8kg