The frequencies of two sound sources are 256 Hz and 260 Hz. At t = 0, the intensity of sound is maximum. Then the phase difference at the time t = 1/16 sec will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Zero
b
π
c
π/2
d
π/4
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time interval between two consecutive beats T=1n1−n2=1260−256=14sec so, t=116=T4 sec By using time difference = T2π× Phase difference ⇒T4=T2π×φ⇒φ=π2
The frequencies of two sound sources are 256 Hz and 260 Hz. At t = 0, the intensity of sound is maximum. Then the phase difference at the time t = 1/16 sec will be