The frequency of a light wave in a material is 2×1014 Hz and wavelength is 5000 Ao. the refractive index of material will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.40
b
1.50
c
3.00
d
1.33 S
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of light waves in material isv=vλ . . . .iRefractive index of material is μ=cv . . iiwhere c is speed of light in vacuum or air.or μ=cvλ . . . iiiGiven, v=2×1014Hzλ=5000 Ao=5000×10−10m,c=3×108m/sHence, from Eq. iii, we getμ=3×1082×1014×5000×10−10=3.00