Frequency of a particle executing SHM is 10 Hz. The particle is suspended from a vertical spring. At the highest point of its oscillation the spring is unstretched. Maximum speed of the particle is (g=10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2πm/s
b
πm/s
c
1/πm/s
d
1/2πm/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mean position of the particle is mg/k distance below the unstretched position of spring. Therefore, amplitude of oscillation is A=mgkω=km=2πf=20π(f=10Hz)mk=1400π2vmax=Aω=g400π2×20π=12πm/s