The frequency of the sound of a car horn as perceived by an observer towards whom the car is moving differs from the frequency of the horn by 2.50/6. Assuming that the velocity of sound in air is 320 m/sec, the velocity of car is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 m/s
b
800 m/s
c
7.5 m/s
d
6 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n′=VV−Vsn given that n=102⋅5100n 102⋅5100n=320320−vsn or 320×100=320×102⋅5−102⋅5vs or 102⋅5vs=320[102⋅5−100]=320×2⋅5 vs=320×2⋅5102⋅5 ≈7.8m/s≈8m/s