The frequency of a train whistle is 360 Hz. As the train passes t}rough a station the frequency appears to be 400 Hz to a man who is standing on the station platform. If the speed of sound in air is 340 m/s, the speed of train is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20m/s
b
34 m/s
c
36 m/s
d
39 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n′=VV−Vsn 400=340340−vs360 or 400×340−400Vs=340×360 or 340[400−360]=400vs 340×40400=vs Vs=34m/s