A freshly prepared radioactive substance of half life 2 hours emits radiations of density 64 times the permissible safe level. The minimum time after which it would be possible to work safely with this substance is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6hours
b
12hours
c
24hours
d
128hours
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For working safely, the activity must reduce to1/64 . NN0=(12)n=164 ∴n=6 t=nT=6×2=12hour .