In Fresnel’s biprism experiment the width of 10 fringes is 2 cm which are formed at a distance of two 2 meter from the slit. If the wavelength of light is 5100 A0 then the distance between two coherent sources will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.1×10−4 m
b
5.1×10−4 cm
c
5.1×10−4 mm
d
10.1×10−4 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wavelength λ=5100 A0=5100×10−10 m Fringe width β=210 cm=210×10−2 m Distance between slit and screen D=2 m Distance between two coherent sources d=? ⇒d=Dλβ ( ∵ β=λDd ) =2×51×10−82×10−3=5.1×10−4m ∴ d=5.1×10−4 m