The friction of the air causes a vertical retardation equal to 10% of the acceleration due to gravity (take g = 10 ms-2). The time taken to reach the maximum height will be decreased by:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
19%
b
5%
c
10%
d
none of these
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
t = u sinθgnet acceleration a=g+10%g=11g10t' = usinθg' = u sinθ11g10 = 1011t% decrease in t = t-t't×100 = (1-1011)×100 = 9%