From ground a balloon starts ascending at a constant speed of 25 m/s. After 5 sec a bullet is shot vertically upward from the ground. Find the minimum speed of bullet at which it is able to hit the balloon.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 75.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Analyzing motion of bulletw.r.t balloon we usevBB=u−25 acc of bullet a=−g=−10 m/s2when bullet is fired at t = 5 s, the balloon is at a height of h = vt = 25x5 = 125 mu should be such that it will reach to a minimum height of 125 m⇒ 125=(u−25)22g⇒ u−25=125×2×10=50 m/s u=75 m/s