From the top of the tower of height 400 m, & ball is dropped by a man, simultaneously from the base of the tower, another ball is thrown up with a velocity 50 m/s; at whatdistance will they meet from the base of the tower?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100 m
b
320 m
c
80 m
d
240 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the first ball meet at a height s from ground400−s=12gt2 ……..(i) and for second ball: s=50t−12gt2 ……..(ii) Adding 50t=400, we get t=8sec Now substituting the value of ' t ' in (ii), we get s=50×8−12×10×64=80m