From the top of a tower of height 40 m a ball is projected upwards with a speed of 20 m/sec at an angle of elevation of 30o. Then the ratio of the total time taken by the ball to hit the ground to its time of flight (time taken to come back to the same elevation) is (take g = 10 m/sec2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 : 1
b
3 : 1
c
3 : 2
d
4 : 1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
t=2usinθg=2×20sin3010=2sNow we shall calculate the total time taken by the ball to hit the ground. Using s=ut+12gt2, we have 40=−10t′+12×10×t′2∵ 4=−20sin30∘=−10m/s or 5t′2−10t′−40=0 or t′2−2t′−8=0 or t′=4s∴ t′t=4s2s=21
From the top of a tower of height 40 m a ball is projected upwards with a speed of 20 m/sec at an angle of elevation of 30o. Then the ratio of the total time taken by the ball to hit the ground to its time of flight (time taken to come back to the same elevation) is (take g = 10 m/sec2)