From the top of a tower of height 40 m, a ball is projected upwards with a speed of 20 ms-l at an angle of elevation of 30o. Then the ratio of the total time taken by the ball to hit the ground to the time taken to ball come at same level as top of tower.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 : 1
b
3 : 1
c
3 : 2
d
4 : 1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If t is the total time taken, then 40 = -20 sin 300 t + 12×10×t2or 40 = - 10t+5t2or 5t2- 10t-40 = 0or t2-2t-8 = 0or t2-4t+2t-8 = 0or t(t-4)+2(t-4 ) = 0or (t+2)(t-4) = 0t = 4 s [Negative time is not allowed]T = 2v sin θg = 2×20 sin 30010s = 2 s∴ tT = 42 = 21