From the top of a tower a stone thrown up it reaches the ground in 'n1sec' and a second stone thrown down from same tower with same speed it reach the ground in 'n2' sec. A third stone released from rest it reach the ground in 'n3' sec then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
n3=n1+n22
b
n3=n1n2
c
1n3=1n1+1n2
d
n32=n12+n22
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The stone which is projected up h=−Un1+12gn12 →(1)initial velocity=U; acceleration due to gravity=g; time elapsed=t; displacement=S=hThe stone which is projected down h=Un2+12gn22 →(2)The stone which is dropped from tower h=12gn32→(3) subtract equation (1)−(2)⇒0=−Un1−Un2+12gn12−12gn22⇒0=−Un1+n2+g2n12−n22⇒Un1+n2=g2n12−n22⇒2Ug=n1−n2⇒U=gn1−n22---(4)From 1:- h=−Un1+12gn12substitute eqn (4)⇒h=−n1gn1−n22+12gn12⇒h=−g2n12+g2n1n2+g2n12⇒h=12gn1n2---(5) From 3:- h=12gn32 substitute eqn (5)⇒12gn32=12gn1n2n3=n1n2