From the velocity-time plot shown in the given figure. Find the distance travelled by the particle during the first 40 s. Also find the average velocity during this period.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100m, 1
b
100m, 2
c
100m, 4
d
100m, 0
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From 0 to 20 s,Displacement s1= area under v-t graph= - 50 m (as v is negative)Total distance travelled = s1+s2= 100 mAverage velocity = st= s1+s2t=50-5040=0