A fun drive in an amusement park runs between two spots that are 2.0 km apart. For safety reasons the acceleration of the drive is limited to ±4.0 m/s2, and the jerk, or rate of change of acceleration, is limited to ±1.0 m/s2. The drive has a maximum speed of 144 km/h. If the shortest time taken by the drive to travel between the spots is n2, The value of 'n' is ______.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
dadt=1⇒a=t Let at t=t1,a=4⇒t1=4sdvdt=t⇒v=t22 At t=t1,v1=422=8m/sdxdt=t22⇒x=t36Let att=t2,v2=144km/h=40m/sv2=v1+at2⇒40=8+4t2⇒ t2=8 s x1=436=328mx2=8×8+12×4(8)2=192kmDistance for which it runs with uniform velocity:S=2000−2x1+x2t3=s40 Total time: T=t1+t2+t3+t2+t1=64s