The fundamental frequency of a closed pipe is 220Hz. If 14 of the pipe is filled with water, the frequency of the first overtone of the pipe now is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
220 Hz
b
440 Hz
c
880 Hz
d
1760 Hz
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fundamental frequency of closed pipen = v4l = 220 Hz ⇒ v = 220 × 4lIf 14 of the pipe is filled with water then remaining length of air column is 3l4Now fundamental frequency = v4(3l4) =v3l and First overtone = 3 x fundamental frequency = 3v3l = vl = 220×4ll= 880 Hz