The fundamental frequency in an open organ pipe is equal to the third harmonic of a closed organ pipe. If the length of the closed organ pipe is 20 cm, the length of the open organ pipe is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
13.3 cm
b
8 cm
c
12.5 cm
d
16 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fundamental frequency of open organ pipe f0 = v2l1 Third harmonic of a closed organ pipe f3 = 3v4l2It is given f0 = f3v2l1 = 3v4l2or l1 = 23l2 = 403cm = 13.3 cm