Fundamental frequency of an open pipe of length 0.5 m is equal to the frequency of the first overtone of a closed pipe of length l. The value of lc is (m)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5
b
0.75
c
2
d
1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fundamental frequency of open pipe = first overtone of closed pipe ⇒v2l0=3v4lc⇒lc=3×2×0.54=0.75m