A fuse F1 is connected across an ideal source of variable voltage and the voltage is increased gradually. The fuse blows out just when the reading of the voltmeter and ammeter reaches 1.0 V and 1.0 A respectively (see figure (i)). The experiment is repeated with another fuse F2 and the reading of the voltmeter and ammeter when it blows out is 2.4 V and 1.2 A respectively. The ammeter & voltmeter are idealNow these two fuses are connected in parallel as shown in figure(ii). Voltage is increased gradually. The addition of reading of the ammeter and voltmeter just before when any one of the fuses blows out is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Consider fuse to be ideal ohmic element.R1=V1i1=11=1Ω R2=V2i2=2.41.2=2Ωi1=iR2R1+R2 1=i(2)1+2 i=32A=1.5Ai2=iR1R1+R2 1.2=i(1)1+2 i=3.6ATake i=1.5A because if we take greater than 1.5A then fuse will blows out