A fuse wire with a circular cross-sectional radius of 0.02 mm blows with a current of 5 ampere. For what current, another fuse wire made from the same material with cross-sectional radius of 0.04 m wiII blow ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 .5 amp
b
3 amp
c
5 amp
d
14. 7 amp
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that the safe current for a fuse ∝r3/2where r is the radius of fuse wire.∴ i2i1=r2r13/2i1 = 5amp.,r1 = 0.02mm and r2 = 0.04mm∴ i25=0⋅040⋅023/2=8or i2=58=102=14⋅7amp