A 15 g ball is shot from a spring gun whose spring has a force constant of 600 N/m. The spring is compressed by 5 cm. The greatest possible horizontal range of the ball for this compression is (g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.0 m
b
10.0 m
c
12.0 m
d
8.0 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For getting horizontal range, there must be some inclination of spring with ground to project ball.⇒Rmax=u2g …..(i)But K.E. acquired by ball = P.E. of spring gun ⇒12mu2=12kx2⇒u2=kx2m …..(ii)From equation (i) and (ii) Rmax=kx2mg=600×(5×10−2)215×10−3×10=10m.
A 15 g ball is shot from a spring gun whose spring has a force constant of 600 N/m. The spring is compressed by 5 cm. The greatest possible horizontal range of the ball for this compression is (g = 10 m/s2)