A 50 g bullet moving with velocity 10 m/s strikes a block of mass 950 g at rest and gets embedded in it. The loss in kinetic energy will be (in %)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 95.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial K.E. of system = K.E. of the bullet = 12mBvB2By the law of conservation of linear momentum mBvB+0=msys.×vsys.⇒vsys.=mBvBmsys.=50×1050+950=0.5 m/sFractional loss in K.E. = 12mBvB2−12msys.vsys.212mBvB2By substituting mB=50×10−3kg, vB=10 m/s msys.=1kg, vs=0.5 m/s we get Fractional loss = 95100 ∴ Percentage loss = 95%