50 g of copper is heated to increase its temperature by 10oC. If the same quantity of heat is given to 10 g of water, the rise in its temperature is (specific heat of copper=420J/kg/∘C)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5oC
b
6oC
c
7∘C
d
8∘C
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Some amount of heat is supplied to copper and water; so mcccΔTc=mωcωΔTω⇒ (ΔT)ω=mcccΔTcmωcω=50×10−3×420×1010×10−3×4200=5∘C