A 100 g iron ball having velocity l0 m/s collides with a wall at an angle 30° and rebounds with the same angle. If the period of contact between the ball and wall is 0.1 second, then the force experienced by the wall is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10N
b
l00N
c
1.0 N
d
0.1 N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
During collision of ball with the wall horizontal momentum changes (vertical momentum remains constant)∴ F = Change in horizontal momentumTime of contact= 2P cos θ0.1 = 2mv cos θ0.1= 2×0.1×10×cos 6000.1 = 10 N