1 g of water, of volume 1cm3at 100°C, is converted into steam at same temperature under normal atmospheric pressure (1×105 Pa).The volume of steam formed equals 1671cm3. If the specific latent heat of vaporisation of water is 2256 J/g, the change in internal energy is,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2256 J
b
2423 J
c
2089 J
d
167 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ΔQ=2256×1=2256 J ΔW=PVsteam -Vwater =1×105[1671-1]×10-6=1670×105×10-6=167 JBy first law of thermodynamics: As ΔQ=ΔU+ΔW2256=ΔU+167ΔU=2089 J