A gardener waters the plants by a pipe of diameter 1mm. The water comes out at the rate or 10 cm3s.The reactionary force exerted on the hand of the gardener is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Zero
b
1.27×10−2N
c
1.27×10−4N
d
0.127 N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Rate of flow of water Vt=10 cm3sec=10×10−6m3secDensity of water ρ=103kgm3Cross-sectional area of pipe A=π(0.5×10−3)2Force =mdvdt=mvt=Vρvt=ρVt×VAt=Vt2ρA ∵ v=VAtBy substituting the value in the above formula we get F=0.127N