A gas mixture consists of 2 mol of oxygen and 4 mol of argon at temperature T. Neglecting all vibrational modes, the total internal energy of the system is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4RT
b
15RT
c
9RT
d
11RT
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total internal energy of system=Uoxygen +Uargon =μ1f12RT+μ2f22RT252RT+432RT=5RT+6RT=11RT As f1=5 (for oxygen) and f2=3 (for argon)]