A gas mixture consists of 2 mole of oxygen and 4 mole of argon at temperature T. Neglecting all vibrational modes, the total energy of the system is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4RT
b
15RT
c
9RT
d
11RT
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
internal energy of n moles of a gas is u=12nfRT where f= number of degrees of freedom;R is universal gas constant internal energy of 2 moles of oxygen at temperature T is u1=12×2×5RT=5RT (F=5 for oxygen molecule) total internal energy of 4 moles of argon at temperature T is =u2=12×4×3RT u2=6RT (f=3 for argon molecule) total internal energy =u1+u2=5RT +6RT =11 RT