A gas molecule at the surface of earth happens to have rms speed for the gas at 0oC. Suppose it went straight up without colliding with other molecules, how high would it rise? Mass of the molecule is 4.65×10−26kg. Boltzmann’s constant =1.38×10−23J K−1.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.2 km
b
4.1 km
c
6.3 km
d
3.2 km
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
vRMS=3kBTM=3×1.38×10−23×2734.65×10−26vRMS=493ms−1Particle moves upwards under the influence of gravity and stops (temporarily) after some time.h=u22a=u22g=(493)22×10⇒h=1.22×104m
A gas molecule at the surface of earth happens to have rms speed for the gas at 0oC. Suppose it went straight up without colliding with other molecules, how high would it rise? Mass of the molecule is 4.65×10−26kg. Boltzmann’s constant =1.38×10−23J K−1.