A generator has an e.m.f. of 440 Volt and internal resistance of400 ohm . Its terminals are connected to a load of4000 ohm . The voltage across the load is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
220 volt
b
440 volt
c
200 volt
d
400 volt
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total resistance of the circuit = 400 + 400 = 4400 W Current flowing i=VR=4404400=0.1amp Voltage across load =Ri=4000×0.1=400volt
A generator has an e.m.f. of 440 Volt and internal resistance of400 ohm . Its terminals are connected to a load of4000 ohm . The voltage across the load is