A given AM transmitter develops an un modulated power output of 1 kW across 50Ω resistance. When a message signal of amplitude 5 V is applied on it. Then the side band carry 40% of power of carrier. Amplitude of carrier signal is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
505.95 V
b
126.488 V
c
252.976 V
d
316.22 V
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power of carrier wave , Pc = Ac22R ⇒Ac22×50=103 ⇒ Ac2=100 × 103 ⇒ Ac=10 x 104=10010=316.22 V