In the given circuit diagram, E=12V, C1=4μF, C2=2μF, C3=6μF and C4=3μF. Find the heat produced in the circuit (in μJ) after switch S is shorted.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 240.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
With S openNet emf = 0∴ Charge on all capacitors = 0With S closed Energy stored in capacitorsU=q122C1+q122C2+q222C3+q222C4=240 μJWork done by cells = 480 μJHeat produced = 240 μJ