In the given circuit the potential difference across resistance is 54 V and power consumed by it is 16 W. If AC frequency is 60 Hz. Find the value of L :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 H
b
2 H
c
5 H
d
4 H
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
VR2+VL2=1202 VL=1202-542=107 V ∵VRi=P Now i2πfL=VL ⇒1654 x 2 x π x 60L=107 i=1654A ⇒L=0.96 H≈1 H