Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the given circuit, the resistance R has a value that depends linearly on the current. Specifically, R is 20 ohms when I is zero and the increase in resistance (in ohms) is numerically equal to one-half of the current in amperes. What is the value of current I in the circuit?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8.33 amp

b

10 amp

c

12.5 amp

d

18.5 amp

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The value of resistor R in the circuit isR=20+I2I=25020+I2I20+I2=250I2+40I−500=0I2+50I-10I−500=0⇒ (I−10)(I+50)=0∴I=10A or I=-50Ai.e., I=10 amp
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring