Given density of carrier is 1⋅6×1010/cm3, carrier mobilities for electron and holes at 300 K are 1500 and 500 cm2volt-sec, electronic charge =1⋅602×10−19C Then the conductivity at 300 K of pure silicon is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2⋅18×10−6/Ω−cm
b
1⋅19×10−6/Ω−cm
c
5⋅13×10−6/Ω−cm
d
none of these
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
σ=neμe+μh σ=1⋅6×1010×1⋅602×10−19[1500+500] =5.13×10−6/Ω−cm at 300K