In the given figure, a diode D is connected to an external resistance R = 100 Ω and an e.m.f. of 3.5 V. If the barrier potential developed across the diode is 0.5 V, the current in the circuit will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 mA
b
35 mA
c
30 mA
d
40 mA
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The potential difference across the resistance R is V=3.5 V-0.5 V=3 VBy Ohm's lawThe current in the circuit isI=VR=3 V100Ω=3×10-2 A=30×10-3 A=30 mA