In the given figure, particle A moves along the line y = 30 m with a constant velocity v→ of magnitude 3.0 m/s and parallel to the x-axis. At the instant particle A passes the y-axis, particle B leaves the origin with a zero initial speed and a constant acceleration a→ of magnitude 0.40 m/s2. What angle θ (in degrees) between a→ and the positive direction of the y-axis would result in a collision?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 60.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Collision between particles A and B requires two things.y=12ayt2⇒30m=120.40m/s2cosθt2 .....(i)vt=12axt2⇒(3.0m/s)t=120.40m/s2sinθt2We eliminate a factor of t in the last relationship and formally solve for time: t=2vax=2(3.0m/s)0.40m/s2sinθThis is then plugged into Eq. (i) to produce30m=120.40m/s2cosθ2(3.0m/s)0.40m/s2sinθ2which, with the use of sin2θ=1−cos2θ, simplifies to 30=9.00.20cosθ1−cos2θ⇒1−cos2θ9.0(0.20)(30)cosθWe use the quadratic formula (choosing the positive root) to solve for cos θ:cosθ=−1.5+1.52−4(1.0)(−1.0)2=12which yields θ=cos−112=60∘.