As given in the figure, a series circuit connected across a 200 V, 60 Hz line consists of a capacitor of capacitive reactance 30ohm , a non-inductive resistor of 44 ohm , and a coil of inductive reactance 90ohm and resistance 36ohm . The power dissipated in the coil is (watt)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0144.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
XC=30Ω , XL=90Ω , R=44+36=80ΩIrms=VrmsR2+XL-XC2⇒Irms=200(80)2+(90−30)2=2 A Power in coil =Irms2R2=22×36=144 W
As given in the figure, a series circuit connected across a 200 V, 60 Hz line consists of a capacitor of capacitive reactance 30ohm , a non-inductive resistor of 44 ohm , and a coil of inductive reactance 90ohm and resistance 36ohm . The power dissipated in the coil is (watt)