At given instant there are 50% undecayed radioactive nuclei in a sample. After 20sec, the number of undecayed nuclei reduces to 12.5% . Calculate mean life of the nuclei.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 s
b
14.43 s
c
10 s
d
15 s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The no of undecayed nuclei is reduced from 50% to 25% to 12.5% (i.e, two half ) in 20 sec. ∴The half life of the radioactive sample = T12=202 =10 s Now, Half life= T12=0.693λ ⇒ λ=0.693t12 Mean life = Ta=1λ=T120.693=100.693=14.43sec