Given that a photon of light of wavelength 1000 Å has an energy equal to 1.23 eV. When light of wavelength 5000 Å and intensity I0 falls on photoelectric cell, the saturation current is 0 . 40 x 106 amp. and the stopping potential is 1.36 V. Then the work-function is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.43 eV
b
1.10 eV
c
1.36 eV
d
2.47 eV
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
hv=W+eV0 where e Vo = stopping Potential W=hv−eV0 Incident wavelength =5000Å hv= energy of 5000Å =2×1⋅23eV=2⋅46eV eV0=1⋅36eV W=(2⋅46−1⋅36)=1⋅10eV