A given resistor cannot carry currents exceeding 20 A, without exceeding its maximum power dissipation ratings. By forced air cooling suppose that we increase the rate at which heat can be carried by a factor of 2. Now the maximum current that the resistor can carry is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 A
b
202A
c
302A
d
40 A
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Heat produced µ I2, initial heat produced = k (20)2, final heat produced = 2k (20)2. If final current is I', then kI'2=2 × k × (20)2 or I' =202A